Zima je vítaným ročním obdobím nejen pro děti, ale také pro rekreační sportovce. Sníh a led nabízí spoustu zábavy, sportovních a často i adrenalinových zážitků. Oblíbené jsou nejen klasické sporty jako sjezdové a běžecké lyžování, snowboarding, sáňování, bobování či bruslení, ale také méně typické zimní sporty jako je třeba skibobování, snowkiting – lyžování s tažným sportovním drakem, nebo skialpinismus – turistika na lyžích.
Toto zimní sportování si však často vybírá svoji daň v podobě nejrůznějších zranění a úrazů. I když se zimní sporty provozují jen pár měsíců v roce, jedná se o jedny z nejrizikovějších sportovních aktivit vůbec. Rizikové faktory zimních sportů v sobě zahrnují rychlost, podcenění situace a podcenění terénu. Typickými úrazy zimních sportů bývají naraženiny a zlomeniny vřetenní kosti na předloktí nebo zápěstních kůstek. Při těchto pádech jsou také často poraněna kolena, břicho i hlava. Nebezpečné jsou i pády na záda, kdy hrozí poškození páteře.
Ale ne všechny úrazy v průběhu zimy musí být nutně spojeny se sportem. Obecně k nejčastějším zimním úrazům patří tržné rány a odřeniny, pohmožděniny končetin a svalů, podvrtnutý kotník a koleno. Tyto typy úrazů tvoří až polovinu zimních úrazů a mohou třeba vznikat jen v souvislosti s náledím na chodnících. Dalším rizikem bývá odstraňování sněhu z chodníků a schodů, zejména těžkého mokrého sněhu, které také často vede k pádům a úrazům zad. Odhazování těžkého sněhu je poměrně namáhavá činnost, na kterou řada lidí není zvyklá. Netrénované tělo není na takovou zátěž připraveno. Svaly či klouby po poměrně vysoké krátkodobé zátěži často bolí bez zjevného poranění.
Poraněné části těla mají navíc ve zvyku podléhat zánětlivým procesům, které léčbu značně komplikují. Pokud zranění vyžaduje operaci, práceschopnost se prodlužuje také o pobyt v nemocnici. Správně zvolená léčba však dokáže hojení po úrazech efektivně podpořit a zkrátit.
Pokud si přeci jen při zimních aktivitách přivodíte lehčí zranění, můžete si s jeho následky pomoci samoléčbou. Na zhmoždění, poúrazové krevní podlitiny, podvrtnutí kloubu, otoky nebo poranění měkkých částí kloubu můžete použít například sprej Diky 4%. Obsahuje léčivou látku diklofenak, která zmírňuje bolest. Aplikovat ho můžete dospělým i dospívajícím od 14 let.
na lyžích či bruslích používejte vždy ochranné pomůcky (přilbu, reflexní vestu, rukavice, chrániče...)
délku běžeckých, sjezdových a turistických tras volte přiměřeně svým schopnostem (často za vznikem úrazu stojí únava)
věnujte pozornost technickému stavu svého zimního vybavení, pozor na tupé hrany a neseřízené vázání
nepodceňujte v zimě cesty a chodníky, které se mění v ledovku, pořiďte si na zimu pevnou, vyšší obuv s drsnou podrážkou
pro odklízení sněhu si pořiďte nářadí s dostatečně dlouhou násadou, abyste mohli mít při práci rovná záda. Pokud je to možné, raději sníh shrnujte, než odhazujte.
A vždy platí pravidlo: odhadněte realisticky své fyzické možnosti a nepřetěžujte se!
DIKY ® 4%, kožní sprej, roztok je volně prodejný lék k vnějšímu použití. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.